הקלטת דרשה לבת מצווה

הקלטת דרשה לבת מצווה

הגיע הרגע המיוחל והבת שלכם הגיעה לגיל מצוות. להורים וגם לילדה זה אירוע שמסמל את התבגרותה מילדה לנערה עם כל האחריות שנלווית לכך והחובות והזכויות. זהו אירוע מרגש עבור כל המשפחה. אין מדובר בעוד יום הולדת רגילה, ומשפחות רבות נוהגות לציין את המאורע גם באירוע באולם, טיול בחו"ל והשמיים הם הגבול.

אחד מהמנהגים שעבר במשך הדורות הוא קריאת דרשת הבת מצווה. הדרשה מסמלת את היכולת של הילדה המתבגרת לעמוד מול קהל, להודות למשפחתה ולמוזמנים, לקרוא טקסט מכובד ללא טעויות. הילדה והוריה עושים חזרות רבות כדי לעמוד במנהג זה וההתרגשות מהמעמד היא בשיאה. 

בשנים האחרונות הבינו כמה המעמד הזה מרגש וכמה מבוכה עומדת סביב קריאת הדרשה. לעיתים מתוך המבוכה, המילים מתבלבלות, הקריאה הופכת מהירה והילדה רוצה לסיים עם החלק הזה באירוע כמה שיותר מהר. על מנת לא לוותר על המנהג היפה של קריאת הדרשה, מצאו פיתרון, העבירו את קריאת הדרשה למאחורי הקלעים והחלו בהקלטת דרשה באולפן הקלטות מקצועי.

אז הנה כמה טיפים להכנת הדרשה

  1. הסבירו לילדה מהי דרשת הבת מצווה, הסבירו מה היא צריכה לכלול ואף הראו לה דוגמאות מהרשת. כדאי גם להסביר את התהליך שאתם הולכים לעבור לקראת ההקלטה וביום ההקלטה. ככל שתסבירו יותר ותכינו את הילדה לתהליך זה יעזור ויקל. הילדה תדע לקראת מה היא הולכת, עדיין תהיה התרגשות באויר אבל היא תוכל להנות מהדרך. 
  2. תנו לילדה להיות שותפה בכתיבת הטקסט, ככל שהטקסט יהיה מורכב מתוכן שלה, כך יהיה לה הרבה יותר קל להקליט לאחר מכן את הטקסט. כמו כן, זיכרו, בסופו של דבר הברכה היא שלה ולכן כדאי שתרגיש בנוח עם מה שכתוב בה. 
  3. עיברו עם הילדה על הטקסט שכתבה והציעו לה תוספות, כמו כן, אם יש שגיאות תחביר עיזרו לה להגיע למשפט הנכון. 
  4. מצאו אולפן הקלטות מקצועי שעוסק בהקלטת דרשות בת מצווה וקבעו מועד להקלטה. בידקו עם אולפן ההקלטות שהאקוסטיקה טובה כדי שההקלטה תהיה איכותית. אם ניתן לשמוע דוגמאות, כמובן שזה יתרום גם לכם וגם לילדה. כבר בשיחה זו, כדאי לשאול על פני כמה דקות צריך להיות הטקסט כך שתוכלו להגיע לגודל טקסט מתאים.
  5. קיראו מספר פעמים את הטקסט ותקנו שגיאות כתיב ופיסוק. 
  6. עשו מספר חזרות על קריאה נכונה של הטקסט. הסבירו לילדה שבאולפן היא תקבל אוזניות ומיקרופון ושגם שם יעזרו לה עם ההגייה של המילים והטון שבו היא תקריא את הדרשה שכתבה. שימו לב שאת החזרות אתם עושים כ- שבועיים לפני והשתדלו לפרוס אותם על פני תקופה זו על מנת לא להגיע צרודים. לא כדאי להתאמן כל הלילה שלפני, מספיק חזרה אחת יום לפני ההקלטה. 
  7. יש דרשות שמלווה אותם מוסיקת רקע. נסו למצוא עם הילדה 2-3 אפשרויות ובידקו עם אולפן ההקלטות האם יש אפשרות לאחת מהן. אנו מציעים להגיע עם ראש פתוח. סביר מאוד שאולפן ההקלטות יציע לכם גם רעיונות משלו. יש להם המון ניסיון עם הקלטות מסוג זה וכדאי לקחת את הטיפים שלהם על מנת שהדרשה תצא איכותית וישמעו את הילדה יותר טוב. 
  8. יום ההקלטה הוא יום מאוד מרגש, מצב רוח טוב של הילדה והמשפחה ישפיע מאוד על הקריאה. עשו מיום זה מיני אירוע. זו הזדמנות לבילוי משפחתי מיוחד. פיתחו את היום בארוחה נחמדה ומשם לכו אל האולפן.

אנו מאחלים לכם המון מזל טוב ובהצלחה